The Smyrna High School sports have been busy for the past week. Here are the results for games April 10 through April 17.

Baseball (7-2)

April 11
Dover 5, Smyrna 3
PITCHER Dustin Warren 4 strikeouts
TOP HITTERS Nicholas Macey 2 RBIs

April 15
Smyrna 11, McKean 1
WINNING PITCHER John Richardson pitched a 1-hitter.
TOP HITTERS John Richardson, triple; Robby McKeldin, 3 runs.

April 16
Smyrna 3, Delmar 0
WINNING PITCHER Dustin Warren, 8 strikeouts

Golf (0-5)

April 10
Polytech 167, Smyrna 206
SCORING Kevin Polk 46, Eric Schmeusser 48, Joe Deladvitch 54, Hayden Lloyd 58, Russell Poole 62, Jordan Yeomans 65

April 16
Delmar 185, Smyrna 22 (low score wins)
SCORING Kevin Polk 49, Joseph Deladvitch 53, Russell Poole 59, Eric Schmeusser 61, Jordan Yeomans 61, Hayden Lloyd 63.

Boys Lacrosse (4-2)

April 10
Cape Henlopen 18, Smyrna 1
GOALS Jordan Kiger
SAVES Colin Hoveln 10

April 12
Smyrna 11, St. Georges Tech 2
GOALS Andrew Gilbert 3, Matt Marthaler 2, Joseph Russillo 2, Jordan Kiger 1, Anthony Vega 1, Tyler Matthews 1, Farhad Baqi 1
ASSISTS Ian Koska 3, Tyler Matthews 1, Jordan Kiger 1, Edward Fields 1, Andrew Gilbert 1
SAVES Colin Hoveln 18

April 13
Smyrna 14, Wilmington Christian 3
GOALS Andrew Gilbert 5, Luke Russillo 3, Jordan Kiger 2, Matt Marthaler 1, Ian Koska 1, Tyler Matthews 1, Joseph Russillo 1
ASSISTS Tyler Matthews 3, Ian Koska 3, Matt Marthaler 1, Andrew Gilbert 1, Darren Lawson 1
SAVES Colin Hoveln 12

April 17
Smyrna 7, Delmar 4
GOALS Andrew Gilbert 2, Matt Marthaler 1, Ian Koska 1, Tyler Matthews 1, Darren Lawson 1, Luke Russillo 1
ASSISTS Andrew Gilbert 1, Tyler Matthews 1
SAVES Colin Hoveln 10

Girls Soccer (3-2)

April 12
Smyrna 1, Cape Henlopen 0
GOALS Stacey Staley
ASSISTS Allison Hubert
SAVES Kayla Kennedy 14

April 16
Polytech 1, Smyrna 0

Softball (2-4)

April 11
Smyrna 13, Dover 12
WINNING PITCHER Madelynne Rodriguez
TOP HITTERS Jen Gray 3-for-5, 1 RBI, 2 runs

April 15
Sussex Tech 11, Smyrna 7
TOP HITTERS Jen Gray 2-for-3, 2 runs; Taylor Cappella 2 RBIs

April 16
Delmar 7, Smyrna 3

Boys Tennis (0-6)

April 11
Polytech 5, Smyrna 0

April 15
Milford 5, Smyrna 0
RESULTS First singles Josh Allison lost 6-0, 6-0; Second singles Austin Flowers lost 6-1, 6-0; Third singles Kris Woolson lost 6-1, 6-0; First doubles Zach Tilley/Hakeem Nabi lost 6-0, 6-1; Second doubles David Gonzalez/Andy Zheng lost 6-3, 6-3

April 17
Dover 5, Smyrna 0
RESULTS First singles Josh Allison lost 6-2, 6-2; Second singles Austin Flowers lost 6-2, 6-0; Third singles Kris Woolson lost 6-0, 6-0; First doubles Zach Tilley/Hakeem Nabi lost 6-1, 6-0; Second doubles David Gonzalez/Andy Zheng lost 6-4, 6-2

Girls Tennis (5-1)

April 11
Smyrna 4, Polytech 1
RESULTS First singles Katherine Clark won 6-0, 6-0; Second singles Susana Orbe won 1-6, 7-5, 7-5; Third singles Jessica Wattay lost 6-4, 2-6, 1-6; First doubles Morgan Popovich/Mackenzie Thompson won 6-0, 6-0; Second doubles Leah Blair/Gretchen Farrow won 4-6, 6-3, 6-1.

April 15
Smyrna 4, Milford 1
RESULTS First singles Katherine Clark lost 4-6, 5-7; Second singles Susana Orbe won 6-3, 6-3; Third singles Jessica Wattay won 7-6 (8-6), 4-6, 7-5; First doubles Morgan Popovich/Mackenzie Thompson won 6-1, 6-2; Second doubles Leah Blair/Gretchen Farrow won 5-7, 6-2, 6-3

April 17
Dover 4, Smyrna 1
RESULTS First singles Katherine Clark lost 4-6, 2-6; Second singles Susana Orbe won 6-4, 6-2; Third singles Jessica Wattay lost 5-7, 6-1, 3-6; First doubles Morgan Popovich/Mackenzie Thompson lost 2-6, 2-6; Second doubles Leah Blair/Gretchen Farrow lost 7-6 (7-5), 5-7, 4-6

Boys Track (1-3)

April 11
Milford 79, Smyrna 67
RESULTS 110-hurldes: Aleyyo Monsanto 18.86; 100-meter: Aaron Scott 11.73; 400-meter Ludric Francis 52.19; 300-hurdles: Aleyyo Monsanto, 45:45; 200-meter: Aaron Scott 24.09; 1600-relay: Smyrna, 3:45.37; Shot put: Kyle Smith, 39'8"; Discus: Kyle Smith, 117'3"

April 16
Sussex Tech 87, Smyrna 58
Smyrna 106, Woodbridge 35
RESULTS 100 meter: Aaron Scott, 11.3; 800-meter: Ludric Francis, 2:08; 200-meter: Aaron Scott, 23.7; 3200-meter: Gabe Mojica, 10:41; 1600 relay: Tarun Persaud, Aleyyo Monsanto, Ben Sanchez, Ludric Francis, 3:43.5; shot put: Kyle Smith 43'7.5"; long jump: Jamal Powell, 19'3"

Girls Track (4-0)

April 11
Smyrna 97, Milford 49
RESULTS 3200-relay: Erin Cooper, Tori Vickers, Rukiayah Warner, Alyson Davis, 10:54.4; 110-hurdles: Ashley Morris, 16.3; 800-relay: Jameela Buchanan, Kiandra Taylor, Ashley Morris, Shi Hilliard, 1:48.3; 1600-meter: Erin Cooper, 5:40.8; 400-relay: Jada Rider, Rolanda Smith, Kiandra Taylor, Jameela Buchanan, 52.8; 400-meter: Raven Luckett 59.6; 300-hurdles: Ashley Morris, 53.0; 800-meter: Erin Cooper 2:28.3; 200-meter: Raven Luckett, 26.0; 3200-meter: Tori Vickers, 12:21.4; 1600-relay: Erin Cooper, Jada Rider, Shi Hilliard, Jameela Buchanan, 4:16.8; Shot put: Tiona Ramseur, 30'4"; Long jump: Raven Luckett 15'7"; High jump: Raven Luckett 4'8". High Scorer: Raven Luckett, 20.

April 16
Smyrna 85, Sussex Tech 61
Smyrna 142, Woodbridge 3
RESULTS 100-meter: Raven Luckett, 12.5; 800-relay: Jameela Buchanan, Shi Hilliard, Jada Rider, Kiandra Taylor, 1:49.3; 400-meter: Shi Hilliard, 58.6; 800-meter: Erin Cooper, 2:29; 200-meter: Raven Luckett, 25.5; 3200-meter: Tori Vickers, 12:27; 1600-relay: Erin Cooper, Jada Rider, Shi Hilliard, Jameela Buchanan, 4:15.3; high jump: Raven Luckett, 5'2"; pole vault: Jones, 7'6"