The semifinals for the DIAA Individual Wrestling State Championship brackets have been set after day one’s action wrapped up on Friday night.

The Smyrna Eagles lead the pack with eight wrestlers advancing to the semis, followed closely by Cape Henlopen and Sussex Central who both have seven wrestlers apiece advancing.

Below are the the semifinal bouts set for Saturday at Dover High:

106

No. 1 Zach Spence (Salesianum) v. No. 4 Javon Saffold (Sussex Central)

No. 3 Michael Primo (Caesar Rodney) v. No. 2 Will Rayne (Indian River)

113

No. 1 Robbie Rosser (Milford) v. No. 4 Gavin Garcia (Sussex Central)

No. 3 Owen Klinger (Salesianum) v. No. 7 Trent Wall (Sanford)

120

No. 1 Cameron Hayes (Caesar Rodney) v. No 5 Anthony Caruso (Cape Henlopen)

No. 3 Tykwan Joyner (Dover) v. No. 2 Nick Natarcola (Smyrna)

126

No. 1 Nick Novarnik (St. Georges Tech) v. No. 5 Jesse Muaka (Wilmington Charter)

No. 3 Cole Sebastianelli (Smyrna) v. No. 2 Rashad Stratton (Sussex Central)

132

No. 1 Jackson Dean (Caesar Rodney) v. No. 5 Harry Latch (Salesianum)

No. 3 Max Norquest (Cape Henlopen) v. No. 2 Greg Baum (Smyrna)

138

No. 1 Anthony Fisher (Dover) v. No. 5 Luke Harasika (Salesianum)

No. 3 Dante Immediato (Middletown) v. No. 2 Vincent Diego (Cape Henlopen)

145

No. 1 Chase Archangelo (Smyrna) v. No. 4 Zeke Bean (Cape Henlopen)

No. 6 Luke McDonough (Sanford) v. No. 7 Jamier Schaener (A.I. duPont)

152

No. 1 Timmy Griffith (Sanford) v. No. 5 Dante Jacquet (Cape Henlopen)

No. 3 Nate Bryant (Smyrna) v. No. 2 Brian Schneider (Middletown)

160

No. 1 Cory Lawson (Cape Henlopen) v. No. 4 Avery Mayan (Polytech)

No. 3 Brandon Bautista (Sussex Central) v. No. 2 Andrew Brooks (Sanford)

170

No. 1 Blake Chambers (Sussex Central) v. No. 5 Chris Handlin (Cape Henlopen)

No. 3 Larsen Wilson (Smyrna) v. No. 2 Logan Montgomery (Salesianum)

182

No. 1 Lucas Hudson (Sussex Central) v. No. 4 Hunter Moyer (Smyrna)

No. 3 Austin Clayton (St. Georges Tech) v. No. 2 Zeke Marcozzi (Indian River)

 

195

No. 1 Tony Wuest (Smyrna) v. No. 5 Robert Van Pelt (Sussex Tech)

No. 3 Martin Reynoso (Wilmington Charter) v. No. 2 Colin Adams (Caravel)

220

No. 1 Keith Medley (Caravel) v. No. 4 Myles Goodson (William Penn)

No. 3 Dom Hovington (Milford) v. No. 2 Johnny Morris (Sussex Central)

285

No. 1 Zach Flores (Cape Henlopen) v. No. 4 Loma Thomas (McKean)

No. 6 Jamie Schirmer (Sussex Tech) v. No. 2 Bryon Wynes (Milford)